همه چیز راجع به ویروس کرونا

در این مقاله سعی داریم مطالبی را در خصوص ویروس کرونا ارائه نماییم تا موجب افزایش سطح آگاهی در این خصوص گردد. یکی از نکات مثبت که با دقت به اطرافمان در ایران می توانیم به آن پی ببریم این بوده که مردم به صورت خودجوش تمام تلاش خود را برای رعایت نکات بهداشتی در مقابل کرونا انجام می دهند. این یک همبستگی ملی است که بیش از همه توسط خود مردم صورت گرفته و ستودنی است.

ویروس کرونا، ویروسی است که منجر به آلودگی بینی، سینوسها و قسمت بالایی حلق شما می شود. اکثر ویروس های کرونا خطرناک نیستند. اما نوع ۲۰۲۰ آن که اخیرا شایع شده است و در دسامبر ۲۰۱۹ در چین پدیدار شد توسط سازمان بهداشت جهانی و به نوع جدید ویروس کرونا شناخته شد که (۲۰۱۹-nCoV) نامیده شد می توانست کشنده باشد.

شیوع این بیماری به سرعت از چین آغاز شد و در کل دنیا پخش شد. این ویروس نیز مانند دیگر ویروس های کرونا از همان طریق قبلی انتقال پیدا کرد: تماس شخص با شخص.

علائم این بیماری از ۲ الی ۱۴ روز بعد نمایان می شود. در ابتدا شبیه یک سرماخوردگی ساده است. ممکن است شما علائم زیر را ببینید:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس

درجه عفونت می تواند از کم به جدی باشد. بیماری می تواند زمانی که به پنومونی، نارسایی تنفسی یا شوک سپتیک تبدیل شود کشنده باشد. افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

 

کلیپ زیر مربوط به یکی از ایرانیانی است که در چین زندگی می کنند.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شد، اما ما نمی دانیم از کجا آمده است. آنها نام این ویروس را از کلمه Crown (به معنی تاج) گرفته اند. برخی از اوقات، نه همیشه، ویروس کرونا می تواند هم انسان و عم حیوانات را آلوده کند.

اکثر ویروس کروناها از راه مشابه انتقال پیدا می کنند، انواع دیگر که سرماخوردگی ایجاد می کنند از طریق سرفه و عطسه، تماس دست و صورت فرد بیمار یا وسایلی که او لمس کرده منتقل می شوند.

تقریبا همه حداقل یک بار عفونت کرونا و یروس را در طول زندگی خود گرفته اند، اما بیشتر در موقع کودکی بوده است. در آمریکا، ویروس کرونا بیشتر در زمستان و پاییز شایع است. اما هر کسی می تواند در هر زمانی با ویروس کرونا آلوده شود.

شیوع ویروس کرونای شدید که در گذشته اتفاق افتادند:

 • MERS: تعداد ۸۵۸ نفر توسط ویروس MERS از بین رفتند، که اولین بار در عربستان سعودی ظاهر شد و بعد دیگر کشورهای خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا. در آپریل ۲۰۱۴، اولین آمرکایی توسط MERS در ایندیانا و بعد تعدادی در فلوریدا بیمار شدند، هردو از عربستان سعودی برگشته بودند. در می ۲۰۱۵، شیوعی از MERS در کره ایجاد شد که بزرگترین شیوع بعد از عربستان بود.
 • SARS : در ۲۰۰۳ تعداد ۷۷۴ نفر بعد از شیوع بیماری مردند. از سال ۲۰۱۵، هیچ گزارشی از آلودگی به SARS نبوده است.

 

علائم رایچ ویروس کرونا:

علائم اکثر ویروس های کرونا مشابه دیگر عفونت های فوقانی ریوی می باشد، با آبریزش، سرفه، گلو درد، و برخی از اوقات تب همراه است. در بیشتر موارد، شما نمی دانید که آلوده به ویروس کرونا هستید یا دیگر ویروس هایی سرما خوردگی مانند رینو ویروس.

شما می توانید آزمایشاتی از قبیل کشت بینی، گلو، خون بدهید که مشخص شود سرما خوردگی از ویروس کرونا بوده است یا خیر ولی نیازی به این کار نیست، نتایج تست به شما نمی گویند که چگونه علائم را از بین ببرید چراکه این علائم چند روز بعد از بین می روند.

اما اگر عفونت ویروس کرونا در قسمت تحتانی مجاری تنفسی پخش شود ( لوله های هوا و ریه های شما)، می تواند منجر به پنومونی، خصوصا در افراد مسن، افرادی که دارای بیماری قلبی هستند یا افرادی که سیستم ایمینی ضعیفی دارند شود.

مقابله با ویروس کرونا:

واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد. برای جلوگیری از ویروس کرونا، کارهایی را انجام دهید که برای سرماخوردگی رایج انجام می دهید:

 • دستان خود را با صابون و آب گرم یا شوینده های بر پایه الکل بشویید.
 • از دست زدن به چشم بینی و دهان خود خودداری کنید.
 • از تماس مستقیم با افرادی که آلوده شده اند خودداری کنید

جهت مقابله با ویروس کرونا نیز موارد زیر را رعایت کنید:

 • بسیار استراحت کنید
 • مایعات زیاد بخورید
 • برای رفع گلودرد و تب از دارو استفاده کنید. اما به کودکان و افراد زیر ۱۹ سال آسپرین ندهید، ایبوبروفن یا استوآمینوفن به جای آن استفاده کنید.

مرطوب کننده ها و بخور برای درد گلو و خارش آن مفید هستند.

 

کنترل درجه حرارت بدن افراد با دماسنج لیزری

 

آیا می توان ویروس کرونا را متوقف کرد؟

در حال حاضر بعد از چین کرونا در ۱۷ کشور شیوع پیدا کرده است.

” ما اکنون کنترل را در چین از دست داده ایم” این گفته دکتر مایکل استرهلم می باشد که مدیریت مرکز تحقیقات عفونی و سیاست دانشگاه مینسوتا آمریکا می باشد. او می گوید قرنطینه در شهرهای بزرگ چین تاثیر زیادی نداشته است.

” ایده اینکه ما یک حفاظ اطراف چین ایجاد کنیم موضوع واقع گرایانه ای نیست” او می گوید، “فکر می کنم در آن مرحله ، شما باید فرض کنید که انتقال گسترده ای را در سرتاسر جهان شاهد باشیم”.

آخرین گزارش تیمی از مرکز MRC برای تجزیه و تحلیل بیماریهای عفونی جهانی در کالج امپریال لندن تخمین می زند که بر اساس فراوانی سفرهای بین المللی از ووهان، از تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۰۰۰۰۰ نفر آلوده بودند که تعداد آنها بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

و البته تیم های بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند.

 

آیا شما در هنگام سفر هوایی به ویروس آلوده می شوید؟

بله، اگر در تماس با کسی باشید که در هواپیما ناقل ویروس باشد می تواند شما را آلوده سازد مانند هر مکان دیگری. به این معنی است که نشستن در ردیف های دو نفره بهتر است. مردم بسیار نگران آلودگی هایی هستند که از طریق چرخش هوا در کابین هواپیما منتقل می شوند هستند. باید گفت که هواپیماهای جدید دارای امکاناتی هستند که به صورت موثری ذرات ویروسی را حذف می کنند.

از آنجا که تماس با دیگران از عامل اصلی خطرعفونت است ، ممکن است هنگام ایستادن در صف  در گیت خروج – یا هنگام رفتن به فرودگاه از طریق تاکسی یا وسایل حمل و نقل عمومی، در معرض خطر بیشتری باشید.

همچنین احتمال ابتلا به ویروس در سطوحی مانند درهای توالت هواپیما یا میزها و سینی ها ، خطر ابتلا به عفونت کمتر وجود دارد ، بنابراین ارزش شستن دستهای خود را در هنگام مسافرت و یا استفاده از دستمال الکلی دارد.

 

آیا ماسک از ویروس کرونا جلوگیری می کند؟

اگرچه به نظر می رسد پوشیدن ماسک صورت در برخی از شهرهای شرق آسیا که تحت تأثیر ویروس کرونا قرار دارند ، از نظر اجتماعی واجب است، اما سازمان بهداشت جهانی می گوید که افراد سالم نیازی به پوشیدن ماسک ندارند، مگر اینکه از شخصی که مشکوک به عفونت Covid-19 است مراقبت کنند.

اما به افراد در جاهایی که موارد کرونا وجود دارد ، توصیه می کنند، در صورتی که سرفه یا عطسه می کنند، در اماکن عمومی  ماسک بزنند.

تاثیر گذارترین راه برای خود و دیگران از ابتلا به ویروس کرونا شستن مداوم دستها، محافظت از عطسه یا سرفه توسط دستمال یا تا کردن دست از آرنج و گرفتن جلوی صورت و همچنین فاصله گرفتن به میزان حداقل یک متر از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند است.

منابع:

 • https://www.ft.com/content/ed3fb63e-41ce-11ea-bdb5-169ba7be433d
 • CDC: “۲۰۱۹ Novel Coronavirus (2019-nCoV), Wuhan, China,” “Coronavirus.”
 • World Health Organization: “Coronavirus Infections,” “Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV),” “Novel Coronavirus(2019-nCoV) Situation Report – 11,” “Novel Coronavirus(2019-nCoV) Situation Report – 22.”
 • Journal of Virology: “Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV); Announcement of the Coronavirus Study Group.”
 • Journal of the American Medical Association News: “French Researchers: For Now, Middle Eastern Coronavirus Not Likely to Cause a Pandemic.”
 • Johns Hopkins Medicine: “Upper Respiratory Infection (URI) or Common Cold.”
 • The Lancet: “Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study.”
 • Elsevier: “Novel Coronavirus Information Center.”
 • webmed.com

پایان مقالیه ویروس کرونا.

عبارات مرتبط: کرونا ویروس، کرونا چیست، کرونا در چین، اخبار کرونا، مقابله با کرونا، کرونا در ایران